14 czerwca 2016

Spacer przez historię

Ostatnia sobota była dla miłośników dziejów Mysłowic fajnym dniem. Stowarzyszenie Mysłowicki Detektyw  Historyczny zorganizowało spacer historyczny do Trójkąta Trzech Cesarzy. Była to też okazja do prezentacji tablic historycznych sfinansowanych przez bank BZ WBK w ramach projektu „Tu mieszkam, tu zmieniam”.

Wydarzenie otworzyła prezes Mysłowickiego Detektywa Agnieszka Czarnota. W rozpoczęciu spaceru wzięli również udział poseł na Sejm RP Wojciech Król oraz wiceprezydent Bernard Pastuszka. Spacer zgromadził około 80 uczestników, którzy przemierzyli trasę od Rynku, przez Kościół Mariacki, Plac Wolności, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Dworzec PKP, Promenadę, Słupną aż do samego Kąta Trzech Cesarzy, gdzie mogli się posilić.

Przewodnikiem opowiadającym o dziejach naszego miasta był Karol Wieniawski, który dzielił się z zebranymi ciekawostkami historycznymi. W Kościele Ewangelickim pałeczkę przejął kleryk przebrany za Marcina Lutra, który opowiedział o ewangelikach na tle historii Mysłowic.

Sobotni spacer stanowił oficjalne pięciu tablic historycznych ufundowanych przez bank BZ WBK w ramach projektu „Tu mieszkam, tu zmieniam”. Odtąd każdy zainteresowany przeszłością Mysłowic sam będzie mógł przemierzyć trasę czytając po drodze o historii miasta, także po angielsku i niemiecku.

To już kolejny spacer historyczny organizowany przez Mysłowickiego Detektywa Historycznego, ale pierwszy, który cieszył się tak ogromnym zainteresowaniem. Przybyła na niego również spora grupa gości spoza Mysłowic. Wspaniała tożsamościowa inicjatywa w mieście z historią!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone
Zobacz także:

Komentarze

Elżbieta Ziomek
15 czerwca 2016 (21:38)
Elżbieta Ziomek, 15 czerwca 2016 (21:38)

Wspaniały artykuł. Pragnę jedynie nadmienić, że uczestników po wyjściu z kościoła Mariackiego podzielono na 2 grupy prowadzone przez 2 przewodników.

NIE!(0)

Dodaj swoją opinię

Dodaj komentarz

Lub