7 listopada 2016

Poznaj 6 powodów, dlaczego Trójkąt  i Promenada zwyciężyły w głosowaniu MBO

Kilka dni temu podano wyniki głosowania do budżetu obywatelskiego w Mysłowicach. Mysłowiczanie wybrali projekt dotyczący zagospodarowania Promenady i Trójkąta Trzech Cesarzy. Przewaga głosów okazała się znaczna, ponieważ zwycięskie zadanie uzyskało 2,5 tysiąca głosów poparcia, czyli przeszło 2-krotnie więcej niż kolejny pomysł, czyli budowa skateparku i miasteczka rowerowego na Wesołej.

Dlaczego tak się stało? Naszym zdaniem zdecydowało o tym 6 powodów. Jakich? Czytajcie poniżej.

plakat

Projekt dla całego miasta

Zadanie 24 będzie służyć wszystkim mysłowiczanom, mieszkańcy każdej dzielnicy spędzą tu miło czas. Trójkąt i Promenada choć wspierana aktywnie przez rady dzielnic z Brzęczkowic i Starego Miasta, to projekt spore poparcie uzyskał we wszystkich rejonach Mysłowic.

Miejsce historyczne, znane wszystkim

Wszyscy mieszkańcy, nawet jeśli Mysłowice traktują jako miasto, gdzie tylko śpią i odpoczywają po pracy wiedzą co nieco o Promenadzie i historycznym Trójkącie Trzech Cesarzy. Nawet jeśli to wiadomości bardzo ogólne – to znane powszechnie. Każdy obywatel miasta z łatwością identyfikował miejsce przyszłej realizacji.

Głód rekreacji w mieście

Niestety. Mysłowice nie są znane z miejsc, które służą wypoczynkowi. W większości miast znajdziemy przynajmniej jedną fajną, przyjazną rekreacyjną lokalizację. Gdy w Mysłowicach w weekend ludzie chcą się pobawić, wyjeżdżają najczęściej poza rogatki miasta, a szkoda. O tym głodzie rekreacji niech świadczy ogromna ilość projektów, które zakładały utworzenie lokalnych centrów rekreacji. Takie projekty to aż połowa zgłoszonych pomysłów do Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego.

Zaangażowanie społeczne

Projekt, który zwyciężył, jak i wszystkie te które uzyskały dobre wyniki, cieszył się wsparciem mieszkańców nakłaniających do poparcia inicjatywy swoje rodziny oraz znajomych. Naturalne, niewymuszone zaangażowanie społeczne, pragnienie zmian rzeczywistości to główna przyczyna sukcesu Zadania 24. Zwycięski projekt wsparli wybitni mysłowiczanie, aktorka Jolanta Fraszyńska oraz historyk Alfred Sulik.

mbo9

Premia za współpracę

Zadanie, które odniosło sukces połączyło trójkę wnioskodawców, którzy wcześniej zgłosili 3 odrębne pomysły na Trójkąt i Promenadę. Iwona Gwiazda, Anna Starmach oraz Marcin Stroński postanowili się ze sobą porozumieć i stworzyli wspólny projekt, później razem działali, by namówić jak najwięcej mieszkańców do głosowania na zagospodarowanie Promenady oraz Trójkąta Trzech Cesarzy.

Pozytywne zachowanie

Wnioskodawcy Zadania 24 nie atakowali przedstawicieli pozostałych 23 projektów, co niestety nie było regułą. Niektórzy – na szczęście bardzo nieliczni – zamiast skoncentrować się na promocji swojego pomysłu, atakowali innych, jednak z reguły na tym tracili. Zdecydowana większość działała fair i po zakończeniu głosowania gratulowała sobie wzajemnie.

Teraz przyszedł czas na realizację zadania. Będzie ona nie lada wyzwaniem nie tylko dla trójki wnioskodawców, ale i dla władz Mysłowic. To jak się uda zagospodarować Trójkąt i Promenadę za rok udowodni, czy idea budżetu partycypacyjnego sprawdzi się w Mysłowicach, czy warto się w nią zaangażować. Póki co inicjatywa budżetu obywatelskiego pociągnęła za sobą blisko 20% mieszkańców miasta, którzy oddali swój głos na wybrany projekt.

Niech te 6 wskazówek posłuży autorom w przyszłorocznej edycji Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego, dla dobra mieszkańców Mysłowic.

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone
Zobacz także:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!

Dodaj swoją opinię

Dodaj komentarz

Lub