19 czerwca 2016

Nasza wspaniała Brzezinka

To już druga po Wesołej dzielnica Mysłowic, o której film nakręcili pracownicy Muzeum Miasta Mysłowice. Historia tej dawnej gminy, życie codzienne i zwyczaje jej mieszkańców stanowią kanwę nowego filmu dokumentalnego.

Nie byłoby „Historii Brzezinki”, gdyby nie stare fotografie, które udało się pozyskać od rodzin od pokoleń związanych z tą mysłowicką dzielnicą. Pracownicy Muzeum Miasta Mysłowice: Marek Blaut, Luiza Kuźnicka oraz Wojciech Kubowicz przemierzyli tysiące kilometrów, spotkali się z dziesiątkami osób, spisali setki stron notatek, przeanalizowali stare zapiski o Brzezince…. Ta katorżnicza, ale i satysfakcjonująca praca przełożyła się na 40-minutowy film.

brzezinka 066

O filmie opowiadali Luiza Kuźnicka oraz Marek Blaut.

A historia to niezwykła. Wyobraźcie sobie Szanowni Czytelnicy, że pierwsza wzmianka o Brzezince pochodzi sprzed pięciu wieków. Od zawsze losy Brzezinki związane były przemysłem, szczególnie z górnictwem, istniały tu kopalnie i związane z nimi zakłady pracy. Mieszkańcy Brzezinki walczyli w powstaniach o polskość śląska, zdecydowana większość opowiedziała się z plebiscycie za przynależnością do Polski. Brzezinka była gminą w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz tuż po wojnie. Szczegółów dowiecie się Państwo z filmu, który za jedyne 10 złotych można kupić w siedzibie Muzeum przy ulicy Stadionowej.

Wiele ciepłych słów o Brzezince mówili związani z nią samorządowcy: prezydent Edward Lasok oraz radna Teresa Bialucha. Prezydent Lasok podkreślił, że każda z 15 mysłowickich dzielnic zasługuje na film o sobie, ponieważ ich dzieje są nie mniej ciekawe.

brzezinka 074

Filmem „Historia Brzezinki” wzruszony był prezydent Lasok pochodzący z tej dzielnicy.

„Historia Brzezinki” wywołała wzruszenie u wielu widzów, których losy rodzinne związane są z dzielnicą, wielu dostrzegło siebie i swoich krewnych na fotografiach prezentowanych w filmie. Czasy się zmieniają, życie jest coraz szybsze, nieraz nie ma chwili, by się zatrzymać w nieustającej gonitwie. Warto jednak choć czasami spojrzeć w przeszłość, zobaczyć, że miejsca, w których mieszkamy nie są przypadkowe, że kiedyś żyli tu ludzie podobni do nas, którzy oddychali tym samym powietrzem.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone
Zobacz także:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!

Dodaj swoją opinię

Dodaj komentarz

Lub