30 marca 2017

Merytorycznie o wodociągach i kanalizacji

 Takiej dyskusji na temat MPWiK w Mysłowicach nie słyszeliśmy od bardzo dawna. Prezydent Edward Lasok z inicjatywy Posła Wojciech Króla zorganizował spotkanie z Prezesem Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S. A. Łukaszem Czopikiem.

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów to spółka należąca do samorządu województwa śląskiego, nie nastawiona na przynoszenie zysku, która może zainwestować w Mysłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, czyli wspomóc nas w rozwiązaniu największego problemu Mysłowic.

GPW chce kooperować branżowo nie tylko finansowo, skupić się na gospodarce wodnej, spółka współpracuje już z kilkoma śląskimi miastami, m. in. Czechowicami-Dziedzicami oraz Bytomiem. Prezes Czopik zapowiedział, że w przypadku wypracowania porozumienia pomiędzy Mysłowicami a GPW nie zamierza zwalniać ludzi.

MPWiK2

Spotkanie miało charakter zdecydowanie wstępny, bo początkiem ewentualnej współpracy musi być rzetelna analiza dokumentów finansowych mysłowickiej firmy wodociągowej. Ważne zdanie co do podejmowanych decyzji ma mieć nowy prezes MPWiK, o którego stanowisko ubiega się w konkursie 8 kandydatów.

Prezydent Edward Lasok przekonywał, że najważniejsze, by MPWiK zaczął funkcjonować jako spółka o dobrej kondycji. Wiceprezydent Bernard Pastuszka pytał Łukasza Czopika w jaki sposób GPW osiągnęło tak dobrą kondycję finansową, czy aby nie żądało za dużo pieniędzy za wodę od Mysłowic, aby przejąć teraz naszą spółkę. Zastanawiał się, czy miasto na pewno powinno płacić za błędy związane wyceną programu skanalizowania Mysłowic, których jego zdaniem dopuścił się m. in. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. – Czas skończyć z łupieniem Mysłowic – skończył swoją wypowiedź Bernard Pastuszka.

mpwik1

Redaktor Grażyna Haska interesowała się scenariuszami jakie mogą się zadziać. Prezes Czopik stwierdził, że ewentualności są różne. Po pierwsze zależą od kondycji spółki, po drugie decyzji samorządu Mysłowic. Pod uwagę brane są: udzielenie poręczenia przez GPW, odkup części udziałów MPWiKu, związanie mysłowickiej spółki z firmą zależną od GPW.

Głos zabierali m. in. radni: Eugeniusz Lelonek, który zwrócił uwagę na to, że być może powinniśmy się zastanowić nad zmianą struktury własności MPWiK, Zbigniew Zduniak pytał o możliwość zbudowania własnej oczyszczalni ścieków,  Joanna Frysztacka doceniła merytoryczność dyskusji, Damian Sojka interesował się dotychczasową działalnością GPW w innych miastach, zaś Dariusz Wójtowicz, który wiele lat jako radny pracował na kierowniczych stanowiskach w ZOMM martwił się o upolitycznienie wśród osób zarządzających w MPWiK.

mpwik3

Na zakończenie debaty Prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa potwierdził, że spółka nie zamierza narzucać miasto żadnego rozwiązania, zaś credo GPW to obniżanie cen wody. Pewne wydaje się jedno. Problem MPWiK należy rozwiązać, bo niczym sznur dusi on Mysłowice i nie pozwala im się rozwijać. 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone
Zobacz także:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!

Dodaj swoją opinię

Dodaj komentarz

Lub