19 stycznia 2016

Króla potyczki o demokrację

W momencie, gdy piszę ten tekst w Sejmie obecnej kadencji za nami już 345 głosowań, z czego spora część budzi kontrowersje. Mam tu na myśli te dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, służby cywilnej, mediów publicznych.

Skąd pojawiające się nad moją głową znaki zapytania? Wiele posiedzeń Sejmu czy komisji prowadzonych jest w środku nocy, tempo wprowadzania projektów jest mordercze, co skutkuje tym, że nie są one konsultowane z zainteresowanymi środowiskami, stowarzyszeniami czy przedstawicielami innych klubów parlamentarnych. Budzić to może pewien niepokój tych, którym demokracja i szacunek dla prawa są bliskie. Działania parlamentu w kwestiach Trybunału Konstytucyjnego oraz mediów publicznych wzbudziły zainteresowanie instytucji europejskich, zaś realne problemy gospodarcze może przynieść za sobą decyzja agencji Standard&Poor`s obniżająca rating Polski. Wiarygodność Polski na arenie międzynarodowej w ostatnich miesiącach została mocno nadwątlona.

european-parliament

Sytuacja w Polsce wywołała zainteresowanie instytucji unijnych.

Większość zawsze ma prawo, a wręcz obowiązek realizowania zapowiadanych obietnic. Jako rodzic dwójki maluchów z niecierpliwością czekam choćby na realizację projektu 500+, czyli wsparcia rodzin w zakresie opieki nad dziećmi. Tymczasem ku mojemu zdziwieniu rząd nie podejmuje zbyt dużej aktywności w zakresie polityki prorodzinnej, która stanowiła o tym, że wielu młodych czy rodzin zwróciło się ku Prawu i Sprawiedliwości.

 Polacy nie opowiedzieli się wyborach się w swej większości za ubezwłasnowolnieniem Trybunału Konstytucyjnego, upartyjnianiem nieźle działającej służby cywilnej czy postawieniem na czele mediów publicznych pirata drogowego i człowieka, którego Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał kłamcą.

poseł1

Wypowiedzi posła Króla odznaczają się charyzmą.

W wielu tych kwestiach głośno wypowiadał się na posiedzeniach Sejmu nowowybrany mysłowicki poseł Wojciech Król. Zabierając głos sześciokrotnie wykazał się niemałą charyzmą i energią. Już w listopadzie po exposé premier Beaty Szydło – jako członek Sejmowej Komisji Kultury Środków Przekazu – pytał o kwestie mediów, tych publicznych:

 Dlaczego chcecie państwo ingerować w media publiczne i – jak rozumiem – w tzw. niezależność dziennikarską?

Zaś podczas prac nad ustawą medialną pod koniec grudnia wzbudził swoimi pytaniami zdenerwowanie części posłów PiS:

 Marszałek Terlecki dzisiaj w swojej wypowiedzi tak naprawdę obraził dziennikarzy mediów publicznych, mówiąc, że ich praca jest skrajnie nierzetelna. Ja chciałbym zapytać, jaka ma być ta rzetelność według państwa. Tak naprawdę chcecie, żeby Polska stała się krajem odwróconych znaczeń, gdzie prawda stanie się kłamstwem, a kłamstwo stanie się prawdą. To są wasze media publiczne, które dziś są publiczne, jutro będą narodowe, a pojutrze partyjne.

sejm

Nie da się nie zauważyć obecności naszego mysłowickiego przedstawiciela w Sejmie.

Król był aktywny również podczas sejmowej debaty o Trybunale Konstytucyjnym, gdy posłom nakazano zadawać  pytania w środku nocy. Swoim nieco zaczepnym przemówieniem wzbudził ogromne poruszenie, jednak dobrze ujął sedno sprawy jakim był sposób procesowania oraz proponowane przez obóz rządzący zmiany:

Czy wiecie państwo, co kryje się pod słowem ˝dyktatura˝ w słowniku? Zacytuję: to władza jednostki lub wąskiej grupy, cechami charakterystycznymi dla dyktatury są m.in. używanie siły wobec przeciwników politycznych – nie jest napisane, że fizycznej – brak szacunku wobec praw obywatelskich czy dowolność stanowienia prawa.

Drodzy państwo, panu prezesowi Kaczyńskiemu marzy się władza absolutna, ale władza deprawuje. Władza absolutna deprawuje absolutnie.

Prawo i Sprawiedliwość nie zdobyło większości konstytucyjnej i za pomocą ustaw chcecie zmieniać konstytucję, a to jest po prostu niedopuszczalne. Zdajemy sobie sprawę z tego, że i prezydent, i premier podlegają prezesowi. Widocznie doskwiera to, że Trybunał Konstytucyjny – nie.

Mam pytania do pana prokuratora sprawozdawcy. Dlaczego dotychczasowa ilość 9 sędziów w ramach pełnego składu orzekającego okazała się niewystarczająca? Proszę o uzasadnienie merytoryczne.

Drugie pytanie: Gdzie będzie siedziba Trybunału Konstytucyjnego? Pan marszałek wczoraj w mediach wspomniał, że będzie to Przemyśl. Przemyśl, jak się spojrzy na mapę, leży blisko Jarosława. Rozumiem, że chodzi o to, żeby trybunał był w zasięgu ręki Jarosława.

poseł3

Pytania Wojciecha Króla bezbłędnie odsłaniają intencje pomysłodawców politycznych.

Wojciech Król wziął również aktywny udział w debacie o zmianie ustawy o prokuraturze. Celem zmian jest podporządkowanie prokuratury ministrowi sprawiedliwości. Pytanie do szefa resortu sprawiedliwości odsłoniło intencje szefa resortu sprawiedliwości:

 Pierwsze bardzo łatwe: W których krajach Unii Europejskiej minister sprawiedliwości bądź inny członek rządu pełni jednocześnie funkcję prokuratora generalnego? Drugie pytanie: Czy nowa ustawa jest wprowadzana wyłącznie dlatego, aby przeprowadzić ukrytą weryfikację prokuratorów?

Jeśli obecnie standardy demokracji nie są naruszane, to co by tym naruszeniem być musiało? O to warto, trzeba, wręcz należy pytać. Król jest jednym z najodważniejszych głosów w Parlamencie, człowiekiem, który nie obawia się zadawać niewygodnych pytań. Wojciech Król z Mysłowic jest jednym z głosów z opozycji, głosem w który z pewnością warto się wsłuchiwać.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone
Zobacz także:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!

Dodaj swoją opinię

Dodaj komentarz

Lub