3 grudnia 2016

Czy Mysłowice są bezpiecznym miastem?

Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych potrzeb każdego człowieka, równie istotna jest dla społeczności takiej jak miasto czy dzielnica. To właśnie tematyce ładu publicznego poświęcono mysłowicką konferencję z cyklu „Miasta Idei” tworzonego przez „Gazetę Wyborczą”.

Konferencje „Miasta Idei” organizowano już między innymi w Katowicach, Jaworznie, Gliwicach, Rybniku czy Chorzowie. Odnoszą się one do strategicznych wyzwań stojących przed współczesnymi miastami. Zajmowano się tematyką konkurowania ośrodków miejskich, tego jakie miasto odpowiada osobom młodym, chaosowi reklamowemu w przestrzeni publicznej, mówiono o ruchu samochodów i pieszych w metropoliach. Każda konferencja składa się z dwóch elementów – warsztatów, w których udział może wziąć każdy mieszkaniec, gdzie przepracowuje się temat konferencji oraz debaty ekspertów.

miastaidei4

Podobnie stało się w Mysłowicach, gdzie „Gazeta Wyborcza” zaproponowała temat: „Co wpływa na bezpieczeństwo w mieście?”. W warsztatach poprzedzających panel dyskusyjny uczestniczyli dzielnicowi, przedstawiciele rad dzielnic, pewna grupa mieszkańców i nasze radne Joanna Frysztacka i Agata Kansy (jedyne zresztą przedstawicielki Rady Miasta).

miastaidei1

Jakie pojawiły się wnioski? Zagrożenie dla bezpieczeństwa stanowią zaniedbane, nieoświetlone miejsca, alkohol, narkotyki, środowiska patologiczne. Co zaś sprzyja poprawie ładu publicznego? Oczywiście lokalna społeczność, która musi reagować na agresywne zachowania, informować o nich. Nie mniej ważna rola przypada władzom miasta, czy policji, które powinny wsłuchiwać się w głos mieszkańców. Na tym etapie pomocne są technologie, jak inteligentny monitoring, czy mapy zagrożeń.

Inna rzecz, że żaden nawet najlepszy sprzęt nie zastąpi wychowania. Gdy rodzina, szkoła, miasto, czy parafia zagospodarują czas młodych ludzi, to najmłodsi unikną związków z patologicznymi środowiskami. Tylko praca u podstaw daje szansę – po pierwsze na zmniejszenie patologii w przyszłości, a po drugie uchroni młodych przed zmarnowaniem swojego życia.

miastaidei3

Po warsztatach odbyła się debata, w której dyskutowali Prezydent Mysłowic Edward Lasok, były dowódca jednostki GROM gen. Roman Polko, Józef Kogut ze Śląskiego Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach oraz naukowcy zajmujący się tematyką bezpieczeństwa. Na sali MOK przysłuchiwali się panelowi m. in. wiceprezydent Bernard Pastuszka, cały klub radnych My To Mysłowice (Wojciech Chmiel, Joanna Frysztacka, Agata Kansy, Damian Sojka).

Najważniejsze, by wnioski z warsztatów i debaty nie poszły w las niczym ogary Żeromskiego oraz by nie była to pierwsza i ostatnia dyskusja o strategii miasta w Mysłowicach.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone
Brak tagów do wpisu.
Zobacz także:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!

Dodaj swoją opinię

Dodaj komentarz

Lub