6 marca 2017

7 cech jakie powinien mieć dobry prezes MPWiK

 Jeśli jest w Mysłowicach jakieś gorące krzesło, to z pewnością siedzi na im każdy prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Piotr Gałuszka to już 4 osoba, którą odwołuje z tej funkcji Prezydent Edward Lasok.

„Dzień Świstaka” w MPWiK

Sekwencja powołań i odwołań przypomina film „Dzień Świstaka”… Zaczyna się od krążącego po miejskich elitach szmeru niezadowolenia z kierującego w danym momencie MPWiK prezesa. Krytykę wywołuje szczególnie z „przejadanie publicznych pieniędzy”, „zatrudnianie znajomków”, „kiepskie zarządzanie”, „rosnące zadłużenie spółki”…

świstak

Jak długo potrwa „Dzień Świstaka” w MPWiK?

Prezesowi dostaje się od radnych i mediów, a następnie na arenę wydarzeń wkracza na rączym rumaku szeryf w osobie Prezydenta Miasta i wręcza prezesowi akt odwołania. Kolejnymi odsłonami znajomej sekwencji są: ochy i achy nad prześwietnymi kompetencjami nowego prezesa,  zachwyty nad jego doświadczeniem i wiara, że świeży nominat dokona cudu i wybawi mysłowickie wodociągi ze spirali zadłużenia. W dalszym etapie wybrany prezes oznajmia, że bez dodatkowych pieniędzy bądź poręczeń od miasta nic się nie uda, toteż po pewnym przeciąganiu liny z Radą Miasta spółka dostaje dofinansowanie, później następuje etap walki o wyprowadzenie firmy z kryzysu, jednak efekty są mizerne, a przy okazji pojawiają się zarzuty o: „przejadanie miejskich pieniędzy”, „zatrudnianie znajomków”, „kiepskie zarządzanie”, „rosnące zadłużenie”… I tak w kółko…

Prezesowski los

Zaczęło się od wymiany Krzysztofa Kumora (luty 2011) odziedziczonego po Grzegorzu Osyrze, ale później już podobny los spotkał kolejno powołanych przez Edwarda Lasoka dr Jana Chmielowskiego (luty 2013) , Jana Siczka (maj 2015) , a teraz Piotra Gałuszkę (marzec 2017). Niestety wśród wymienionej czwórki managerów MPWiK nie znalazł się żaden właściciel rąk, które leczą. Jakie więc cechy powinien mieć nowy przyszły szef mysłowickiego przedsiębiorstwa? Znalazłem 7 cech, które musi u siebie znaleźć, by wyprowadzić firmę z kryzysu i przy okazji przetrwać.

quality-manager

Jaki powinien być nowy szef MPWiK?

1. Czujący powagę sytuacji i odpowiedzialny

Sprawa MPWiK to niewątpliwie najpoważniejszy problem miasta. Zaczęło się od źle obliczonego przez Urząd miasta projektu o dofinansowanie kanalizacji w 2004 roku ze środków unijnych. Zamiast na 206 milionów, wyceniono go na 112 milionów, a wsparcie europejskie wyniosło zaledwie 34% (72 miliony), zamiast planowanych 64%. Firma musiała ratować się pożyczkami…. Grzechem pierworodnym MPWiK jest zatem gigantyczne zadłużenie, jakie niesie na plecach ta miejska spółka. To nie jest „jakieś tam zadłużenie”, bo na wstępnie blisko pół budżetu całego miasta (133 miliony złotych). Jeśli władze Mysłowic i nowy prezes spółki nie znajdą sposobu na załatanie tej dziury to i MPWiK i miasto będą balansować na chybotliwej krawędzi. Ot tego co zadzieje się ze spółką zależy przyszłość Mysłowic, dlatego wielka odpowiedzialność spocznie na barkach jej szefa.

logo

Spółka z problemami boryka się od lat.

2. Kreatywny

Dlatego nowy prezes musi być człowiekiem myślącym niestandardowo, łamiącym schematy, który zmierzy się z problemem, chwyci byka za rogi. Nowy szef miejskiego przedsiębiorstwa ma zadanie zaproponować rozwiązanie na wyjście spółki z kryzysu. Dopiero osoba, która przedstawi taki plan, który jest również realny powinna objąć stery MPWiK. Projekt ten musi uzyskać akceptację ze strony Prezydenta Lasoka i jego pełne wsparcie, w przeciwnym wypadku nawet najlepszy z pomysłów nie ma szans. To konieczność.

Business-Planning-Manager-Responsibilities-Image

Nowy prezes musi przedstawić realny plan działania spółki

3. Bez znajomości – spoza branży

Najlepiej, gdyby nowy prezes nie pływał od lat w znanym sobie sosie przedsiębiorstw wodociągowych. Wówczas presja na zatrudnianie do firmy znajomków będzie zdecydowanie mniejsza. Prezes powinien uważnie ocenić kompetencje kadry i rozważyć kto okaże się fachowcem przydatnym dla firmy, a kto zawdzięcza swoje stanowisko li tylko znajomościom i jego obecność jest zbędna.  W tym kontekście dobrze, by szef MPWiK miał status managera spoza środowiska. Nie chodzi o kogoś kto się zna na rurach, ale o osobę potrafiącą zarządzać dużą firmą i jej finansami. Aby skutecznie uzdrowić mysłowicką firmę konieczne będą także niepopularne wśród pracowników decyzje.

4. Odporny psychicznie

Prezes MPWiK musi mieć grubą skórę, nie powinien być osobą szczególnie emocjonalną. Często spotkają go trudności we wprowadzaniu swoich pomysłów. Nieraz spotka go krytyka ze strony mediów, niezadowolenie pracowników, trudne pytania na sesjach rady miejskiej, wypracowywanie rozwiązań wraz z prezydentem. Emocje w przypadku prezesa muszą pozostać całkiem na boku.

present1

Nowy szef MPWiK musi umieć rozmawiać i słuchać przedstawicieli mieszkańców

5. Umiejący słuchać

Jako, że MPWiK jest spółką miejską, rozliczaną przez Prezydenta oraz Radę Miasta, a prezes musi odpowiadać na pytania reprezentantów mieszkańców, toteż nowy szef powinien posiadać umiejętność aktywnego słuchania. Jeśli radni, prezydent, czy dziennikarze zadają prezesowi pytania ten powinien umieć na nie sensownie odpowiedzieć. Warto także analizować przedstawiane na sesjach pomysły i w miarę możliwości wprowadzać je w życie, bo radni to przedstawiciele mysłowiczan, a to mieszkańcom służy spółka.

6. Zdyscyplinowany

Manager w MPWiK musi narzucić sobie maksymalny rygor, podążać wedle wytyczonego i opracowanego planu. Czasem przyjdzie narazić się nawet niektórym osobom, ale jeśli to plan zaakceptowany przez władze miasta i dobry dla mieszkańców, trzeba działać konsekwentnie.

7. Kompromisowy

Ktoś powie, że to kiepska cecha jeśli chodzi o managerów. Jednak nie zapominajmy o tym, że prezes wodociągów zależy od Rady Nadzorczej, która kontroluje go w imieniu Prezydenta Miasta. Toteż zbytnia niezależność na tym stanowisku nie jest wskazana. Osoba, która będzie wykonywać działania nie uzgodnione i nie zaakceptowane przez gminę srogo polegnie. Zatem każde nowe rozwiązane wymaga konsultacji, rozmów, wparcia przez władze Mysłowic. Nie ma innego wyjścia, bo pieniądze MPWiK to pieniądze mieszkańców, a prezes powinien działać dla dobra wspólnego mieszkańców.  

prozumienie

Mysłowice czekają na człowieka kompromisu?

Więc jaki prezes?

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji czeka na managera nowego typu. Z jednej strony kreatywnego, odpornego na stres, zdyscyplinowanego, umiejącego słuchać negocjatora, który jednocześnie przyjdzie spoza środowiska, z drugiej będzie potrafił przekonać władze miasta do swojej koncepcji i uzyska ich akceptację dla każdej modyfikacji tegoż planu. Jeśli w swoich działaniach nowy prezes wykaże się skutecznością, przetrwa i postawi spółkę no i Mysłowice na nogi. Jeśli nie „Dzień świstaka” będzie trwał…

 

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone
Tagi:
Zobacz także:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!

Dodaj swoją opinię

Dodaj komentarz

Lub